Jakich narzędzi używa kominiarz?

narzędzia kominiarza

Akcesoria kominiarskie

Usługi kominiarskie

Kominiarz jest osobą, która nigdy nie będzie narzekać na brak zainteresowania ze strony innych osób. Dlaczego? Ponieważ kominy zawsze będzie trzeba czyścić. Jest ich coraz więcej. Wystarczy tylko spojrzeć na to, ile budynków różnego typu powstaje dookoła. Jest ich dużo, prawda? W każdym z nich są systemy kominowo-wentylacyjne. Do ich wyczyszczenia potrzebny jest kominiarz, który musi mieć odpowiednie narzędzia. Tylko dzięki temu będzie można wykonać profesjonalny przegląd, czy też czyszczenie. Jakich narzędzi używa kominiarz?

Kamera kominowa

Jak sprawdzić, w jakim stanie jest komin? Przy pomocy kamery kominowej. Czasy, kiedy kominiarz osobiście zaglądał do środka, już dawno minęły. Może i zawód kominiarza ma już swoje lata, ale to nic nie oznacza. Również i ten rzemieślnik wykorzystuje w swojej codziennej pracy nowoczesną technologię. Taką właśnie jest kamera kominowa, która umożliwia wykonanie przeglądów. O nich powinni pamiętać właściciele każdego budynku. Kamera jest o tyle dobra, że pozwala ona również sprawdzić szczelność przewodów kominowych. Jeden z najważniejszych czynników prawidłowego funkcjonowania systemu kominowo-wetnylacyjnego. Jakich narzędzi używa jeszcze kominiarz?

Inne narzędzia kominiarza

Kamera to nie jedyne narzędzie, które kominiarz musi mieć przy sobie. Na jego liście niezbędnych akcesoriów znajduje się również:

  • zestaw linowy – inaczej mówiąc liny kominiarskie. Służą one do czyszczenia komina. To właśnie na końcu takiej liny można zawieszać kulę, czy też specjalne bolce, które są pomocne, jeżeli chodzi o usuwanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.
  • graca kominiarska naramienna – nazywana inaczej żelazem. To ten przedmiot, który najczęściej można dostrzec na lewym ramieniu kominiarza. Na jej środku znaleźć specjalny rowek, który umożliwia czyszczenie komina. Przy pomocy gracy można komin ługować, czy też wybierać sadzę, otwierać włazy dachowe.
  • sztolcówka – nazywana również zamiennie przepychaczem. To właśnie dzięki niej można wyczyścić dolne i górne otwory wycierowe, Sztolcówka użytkowana jest również do do udrożniania przewodów, czyszczenia różnych kanałów, pieców, kotłów.
  • lusterko – to właśnie dzięki niemu można stwierdzić, czy w kominie nie ma żadnych prześwitów.
  • anenometr – to właśnie dzięki niemu można sprawdzić kontrolę wentylacji.
  • worek kominiarski – to właśnie w nich kominiarz wynosi sadzę i inne zanieczyszczenia, jakie na ogół znajdują się w przewodach kominowych i wentylacyjnych.

Możesz również polubić